O transplantaci

O transplantaci

ÚVODNÍ INFORMACE
Transplantace vlasů, někdy také označovaná jako „nastřelení vlasů“, představuje proces, při kterém dochází k přemístění vlasových folikulů z tzv. dárcovské oblasti do oblasti, která je postižena vypadáváním vlasů. K tomuto zákroku jsou použity výhradně vaše vlastní vlasy, neboť transplantace vlasů od jiné osoby není možná.


Co je to vlasový folikul (štěp)?

Vlasový folikul, často označovaný jako vlasový štěp, je tkáň obalující vlas, z níž vlas prorůstá. Skládá se z vlasové cibulky a je obklopen dvěma vlasovými pochvami. V podstatě jde o vchlípeninu kůže. K folikulu se ze spodní strany připojuje řídké vazivo a je zde zajištěno také cévní zásobení.

4

Co je dárcovská oblast?
Dárcovská oblast je místo na hlavě, kde je možné odebrat vlasový folikul. Jedná se typicky o oblast s nejvyšší hustotou vlasů, obvykle lokalizovanou na zadní části hlavy (týl).

 
3


J
ak probíhá odběr štěpů?

Odběr vlasových štěpů (folikulů) se provádí po oholení a dezinfekci dárcovské oblasti a po aplikaci anestezie. Pro vyjmutí štěpů se používá speciální dutý kruhový nástroj, který umožňuje jejich jemné vyjmutí. Vybrané štěpy jsou poté uloženy do speciálního roztoku a rozděleny podle počtu vlasů, jež z jednotlivých štěpů vyrůstají.

Metody transplantace
Na naší klinice provádíme dvě nejrozšířenější metody transplantace vlasů (DHI a FUE), které jsou vybírány na základě jejich vysoké úspěšnosti. Nelze však jednoznačně určit, která metoda je lepší, neboť při výběru metody je nutné brát v úvahu individuální potřeby a zdravotní stav pacienta, stejně jako jeho očekávané výsledky.

Metoda DHI

Tato metoda vychazí z FUE. Při ní probíhá tvorba kanálků a vložení štěpů zároveň, pomocí tzv. Choin Pen, kdy se do pera umístí upravené štěpy a chirurg následně nastřeluje do kůže. Na rozdíl od klasické implantace nezůstává při DHI mezi štěpem a stěnami kanálu téměř žádný prostor, rychleji se obnovuje látková výměna a šance na uchycení folikul je tak vyšší, pro chirurga je však zákrok náročnější. Výhodou této metody je to, že se pacient nemusí před zákrokem nechat ostříhat téměř dohola.

Metoda DHI je vhodná spíše pro muže s chybějícími vlasy po stranách hlavy, doporučuje se hlavně lidem, kterým je méně než 35 let. Maximální počet štěpů vždy rozhoduje klinika podle stavu pacienta. Záleží hlavně na rozsahu vypadlých vlasů a síle zdravé, dárcovské oblasti.

Metoda FUE

Při této metodě transplantace vlasů se vlasové štěpy odebírají po jednom, přímo z dárcovské oblasti pacienta. Ke sběru se používají kruhové, duté jehly. Po sběru lékař zhodnotí kvalitu štěpů a počet folikulů, které nesou a určí, do jakých míst různé druhy štěpů implantovat.

Při klasické FUE se u zákroku pro tvorbu kanálků používají jehly z nerezové oceli o průměru 1,09 mm. Alternativou jsou jehly se safírovou špičkou (Sapphire FUE), která je ostřejší a netupí se. Díky tomu se rány rychleji hojí a šance na uchycení štěpů je tak vyšší.

Metoda FUE se používá především u mužů, kteří trpí plešatostí na temeni hlavy a u této metody se aplikuje až 5 500 štěpů. Maximální počet štěpů, ale vždy rozhoduje klinika podle stavu pacienta. Záleží hlavně na rozsahu vypadlých vlasů a síle zdravé, dárcovské oblasti.

Před operací

Zakládáme si na plnohodnotné profesionální péči, a proto ještě než začneme probírat konkrétní nabídku pro vaší transplantaci vlasů, na úvodní schůzce ještě v České republice proběhne vyšetření vašich vlasů a pokožky hlavy. Toto vyšetření je zcela zdarma a poskytujeme ho jako jediní na trhu automaticky, nikoliv až na vyžádání!

Alespoň týden před transplantací přestaňte používat produkty na podporu růstu vlasů (např. Minoxidil či Rogaine).

Minimálně jeden den před transplantací by pacient také neměl pít alkohol či kofeinové nápoje, kouřit ani se výrazněji fyzicky namáhat.

V den transplantace vás ráno po snídani řidič odveze na kliniku, kde absolvujete předoperační vyšetření vlasů, vlasové pokožky, odběr krve a konzultaci s chirurgem, který stanoví přesný rozsah zákroku a tvar čelní linie.

Odebraná krev bude mimo jiné použita pro závěrečnou PRP terapii, kdy se z krve speciální metodou získá plazma, která je velmi bohatá na destičky a pomáhá uchycení čerstvých vlasových kořínků a obecně chrání proti vypadávání vlasů.

Operace

V den transplantace absolvujete předoperační vyšetření vlasů, vlasové pokožky, odběr krve a konzultaci s chirurgem, který stanoví přesný rozsah zákroku a tvar čelní linie.

Odebraná krev bude mimo jiné použita pro závěrečnou plazmaterapii, kdy se z krve speciální metodou získá plazma, která je velmi bohatá na destičky a pomáhá uchycení čerstvých vlasových kořínků a obecně chrání proti vypadávání vlasů. Tato plazma se aplikuje na závěr zákroku přímo do vlasové pokožky.

Transplantace trvá přibližně 6 až 8 hodin podle složitosti vašeho zákroku. Nemusíte se bát bolesti, vše probíhá v lokální anestezii (látky, kterými se anestezie provádí, jsou Jetokain, Citanes, Marcain). Po aplikaci lokální anestezie vám chirurg odebere vlasové štěpy z temene (tzv. dárcovská oblast) a vsadí je do předem vytvořených kanálků v místech, kde vám vlasy chybí. Pro urychlení hojení následuje plazmaterapie.

Během celého dne bude s vámi náš český zástupce, jazykové bariéry se tedy bát nemusíte. Na klinice vám bude zařízen tříchodový oběd.

Po operaci

Pacient musí být po zákroku velmi opatrný, neměl by se škrábat ani se jinak dotýkat operované oblasti, aby se transplantované vlasové kořínky dobře usadily do kůže. První tři dny po zákroku nevystavujte kůži se štěpy slunečnímu záření a vyhněte se nošení jakékoliv pokrývky hlavy. Výjimkou je čelenka, kterou vám dají po zákroku na klinice, a jejímž účelem je omezit rozvoj otoku. Připravte se, že prvních 14 dnů budete spát na zádech, s vyvýšenou hlavou.

Nově implantované štěpy jsou mimořádně náchylné na poškození. Je proto důležité, aby se oblast s transplantovanými vlasy vůbec nedotýkala polštáře. Po odpadání strupů (zpravidla během 2 týdnu) se lze vrátit zpět k vašemu normálnímu způsobu spánku. Během této doby je zásadní se také vyhnout konzumaci alkoholu, kouření, pití kávy a energetických nápojů, sportování nebo jakékoliv námaze, při které se zpotíte.

Jako jediní v ČR vám zkontrolujeme přibližně 3 - 4 týdny od transplantace její stav naším specializovaným trichologem v Praze v rámci vašeho balíčku.

Většina implantovaných vlasů do tří měsíců sama vypadne, nemusíte však mít žádné obavy, vlasový kořínek stále zůstane v pokožce a o ten při transplantaci jde. Během následujících měsíců již začnou růst vaše nové vlasy.

Výsledek

Implantované vlasové štěpy se začínají hojit ihned po transplantaci. Postupně se obnoví napojení folikulů na krevní oběh a finálně se usadí do pokožky hlavy.

Správnému hojení velmi pomáhá aplikace PRP terapie na závěr transplantace ještě na klinice. Pro dosažení toho nejlepšího výsledku se však doporučuje v PRP terapii pokračovat, a to minimálně 45 dní po operaci. Doporučeno je dalších 5 PRP injekcí a to jedenkrát měsíčně po dobu 5 měsíců.

Transplantované vlasy jsou zpočátku tenčí a světlejší, než vaše ostatní vlasy, teprve až po nějaké době zesílí a ztmavnou. Průběh hojení a růstu transplantovaných vlasů je velmi individuální, závisí hlavně na vašem aktuálním zdravotním stavu, životosprávě, užívaných lécích či genetických předpokladech. U každého pacienta probíhá hojení odlišně, důležité je být trpělivý, opravdu viditelné a pěkné výsledky pozorujeme u klientů až zhruba 6 měsíců po zákroku.

1 až 14 dnů po operaci
Ihned po operaci je viditelná nová vlasová linie a zakryté lysiny přesně dle vstupního vyšetření a operačního plánu, navrhnutého vaším chirurgem. V prvních dvou týdnech po transplantaci se vlasové štěpy nejvíce hojí, tvoří se strupy a šupinky kůže v okolí vložených vlasů. Jedná se o standardní průběh hojení jako reakce na vpichy do kůže, může být také provázeno svěděním či lehkou bolestí.

4 až 6 týdnů po operaci
Po uplynutí několika týdnů se vlasové štěpy usadí do pokožky hlavy a přestanou svědit, případně bolet. Implantované vlasy přechází vzhledem k omezenému přísunu živin do fáze klidu a vlas vypadne. Nemusíte však mít žádné obavy, vlasový kořínek stále zůstane v pokožce a o ten při transplantaci jde.

4 až 9 měsíců po operaci
Po přibližně 4 měsících bude asi 40% vašich transplantovaných vlasů v růstové fázi, začnete tedy pozorovat první viditelné výraznější výsledky vaší transplantace. Po přibližně 6 měsících to bude asi 60% a po přibližně 9 měsících to bude již naprostá většina vašich transplantovaných vlasů. Vlasy jsou sice stále tenčí a světlejší, než vaše ostatní vlasy, ale postupně zesilují, tmavnou a celkově nabývají na objemu.

12 až 18 měsíců po operaci
Po uplynutí této doby vaše transplantované vlasy zcela dorostou, získají na síle, budou plně pigmentované a prakticky nerozpoznáte rozdíl od zbytku vašich vlasů.