Jak si správně mýt vlasy ? Nejčastější chyby, které při tom děláme

blog_vlasy

Jaké chyby při mytí vlasů děláme nejčastěji?
 
1. Používáme nevhodné produkty na vlasy
2. Myjeme si vlasy třeba jen 1x týdně
3. Vlasové produkty špatně vymýváme 
4. Nešetrně drhneme pokožku hlavy
5. Vlasy po omytí nevyfoukáme

Jak poznáme, že něco děláme špatně?

Nejvíc vám toho napoví pokožka hlavy. Protože jen na zdravé pokožce mají vlasy ideální podmínky pro zdravý růst.
Je to právě ona, která živí vlasové folikuly a posílá živiny vlasům, které z nich rostou.
Jestliže je červená, citlivá, svědí, nebo se vám tvoří lupy, je potřeba s tím začít něco dělat. Vlasy dělají člověka, a proto bychom se o ně měli správně starat. I když se může zdát, že mytí vlasů není žádná věda, najde se spousta banálních chyb, kterých se při mytí dopouštíme. Pojďme se tedy zaměřit na to, jak by správné mytí vlasů mělo vypadat.  

Na samém začátku je důležité zaměřit se na to, jakými produkty o své vlasy pečujete. Můžete dodržovat zásady správného mytí sebevíc, ale pokud budete používat produkty, které obsahují látky, které vlasům škodí, je tato snaha zbytečná. O jaké látky se konkrétně jedná?

Parabeny – Přidávají se do kosmetiky pro konzervování a prodloužení životnosti. Nejsou přímo toxické, ale při jejich častém používání může docházet k alergiím nebo různým problémům s pokožkou. 

Sulfáty – Používají se pro bohatou pěnivost šamponu. Pokožku však dráždí, vysušují a narušují její přirozenou ochrannou bariéru. Způsobují tak předčasné stárnutí pokožky hlavy. Mohou být viníkem dokonce i vypadávání vlasů. Strukturu vlasu navíc narušují kvůli poškozování vlasových proteinů.

Silikony – Přidávají se pro vytvoření falešného efektu krásných zdravých vlasů. Většinou se jedná o nejlevnější silikony, které jsou ve vodě nerozpustné, proto se při mytí nesmyjí, vlas obalí a vytvoří iluzi lesklého a hebkého vlasu. Vrstva ale nepropustí výživu ani hydrataci, vlasy tak vysychají a ničí se.

Kvalitní šampon jako základ!
I muži mají různé typy vlasů. Pokud si nejste jistí, jaký je ten váš, zeptejte se svého holiče, anebo nám napište. 
Je však třeba zdůraznit, že hlavní funkcí šamponu je smytí nečistot. Šampon by tedy měl být šetrný a neobsahovat nadbytečné složky viz odstavec nahoře, které naopak vlasům spíše škodí.

Jak často mýt vlasy?
Frekvence mytí vlasů je velmi individuální. Pokud máte pravidelnou fyzickou aktivitu u které se zpotíte, je jasné, že bude třeba vlasy mýt častěji. To, jak často je nutné vlasy mýt, se ale odvíjí i od dalších faktorů jako je typ vlasů, výživa, doplňky stravy nebo hormonální stav.

Určitě však není špatné mít vlasy i každý den, pokud cítíte, že je to potřeba. Pokud například na vlasy používáte stylingové přípravky, je to nutností.  

Jakou zvolit správnou teplotu vody?
Velký vliv na naše vlasy má i teplota vody. Příliš horká voda naše vlasy dehydratuje, což způsobuje jejich křehkost a lámavost. Navíc podporuje maštění pokožky hlavy.
Volte proto vodu teplou, ale ne horkou. Teplá voda pomůže vlas otevřít a připravit na následnou aplikaci šamponu.

Jak postupovat při nanášení šamponu?
Šampon nanášíme na celou pokožku hlavy ke kořínkům vlasů a krouživými pohyby provedeme masáž. Dejte si pozor na používání nehtů, které by mohly mít negativní vliv na vlasové folikuly, a tedy růst vlasů.
Šampon po každém použití opláchněte vlažnou až teplou vodou. Důkladné vymytí je důležité, protože nevymyté zbytky přípravků by mohly způsobit vznik lupů nebo jiných potíží spojených s pokožkou hlavy.
Je třeba říci, že u šamponu není vůbec důležité jaké množství pěny vyrobí a nebo jestli hodně pění. Šampon dokáže mýt vlasy i bez pěny.

Péče po umytí
Vlasy po umytí lehce promáčkněte v ručníku, abyste z nich odstranili přebytečnou vodu. Rozhodně vlasy v ručníku nijak nedrhněte. Mokré vlasy jsou velice křehké a mají tendenci se lámat. Opatrně byste tedy měli postupovat i při rozčesávání. Mokré vlasy opatrně pročešte prsty nebo vhodným hřebenem, nejlépe se širokými zuby.

Různá délka, různá péče
Pokud si pěstujete dlouhé vlasy, bude péče o něco náročnější.
Kromě šamponu na vlasy zvažte i nákup dalších produktů jako je např. kondicionér.

Fénovat ano, ale správně
Fénování samo o sobě vlasům neškodí, důležité je ale vědět jak. Vysoké teploty vlasům škodí, nemějte tak fén nastavený na nejvyšší stupeň.
Podstatný je také směr proudícího vzduchu, fén směřujte dolů po směru růstu vlasů a vysoušejte z větší dálky.
 
Dobrá rada na závěr
Ještě jedna věc má nezanedbatelný vliv na kvalitu vlasů a kůži hlavy. Životní styl. Vlasy i vousy potřebují dostatečnou výživu i zevnitř, a proto je potřeba jim dodávat dostatek vody a živin. Bez dodávání živin zevnitř bohužel kosmetické přípravky ani správné zásady mytí vám nezajistí plnou kštici a zdravý vzhled vlasů.